Paykwik Nasıl Kullanılır?

Paykwik Nasıl Kullanılır?

İnternetten alışveriş yapmayı benim kadar sevenler için genelde en büyük sorun alışveriş yapılan sitelerde güven sorunudur. Alışveriş yaparken aklımda kredi kartı bilgilerimin başkalarının eline geçmesi ile alakalı oluşan soru işaretleri ile uğraşırım. İşlem tamamlamak için bazen kartımın mail order özelliğini açar, ardından da kapatırım. Bu tarz işlemlerin temelinde bir şekilde güvenlik önlemi almak gelir. Bunun yerine Paykwik adı ile duyulan güvenli ödeme sistemini denemek istedim. Paykwik nasıl alınır diye merak ettiğim için de resmi sitesi üzerinden araştırma yapmaya başladım. İşlemler sırasında fark ettiğim detay ise sitenin oldukça kolay ve başarılı şekilde çalışıyor olması oldu.

Paykwik Güvenilir Midir?

Paykwik satın almak istememin en temel sebebi Paykwik’nın güvenilir bir ödeme yolu olup olmadığını denemek istememdi. Bunun için internet sitesine girdim. İnternet sitesinde Paykwik satın al yazan sekmeye tıkladım. En az 50 Euro yükleme yapılabileceği uyarısını aldığımdan dolayı TL karşılığını ödeme yaptım. Ödeme sırasında kredi kartımı kullandım. Ardından 16 haneli bir pin kodu sms olarak ulaştırıldı.

Ödeme işlemlerinde kullanılacak olan bu pin kodu bir anlamda kredi kartı numarası işlevi görecekti. Siteyi kullanırken en çok merak ettiğim soru olan güvenlik konusundaki detaylar önemliydi. Site aracı başka bir site ile Paykwik alımına onay vermediğinden dolayı bilgilerimi başkaları ile paylaşmayacağını anladım. İnternet ortamında yapılan işlemlerde bu detay önemliydi. Bundan dolayı güvenilir olabileceği konusunda olumlu görüşlerim oldu.

Paykwik satın aldıktan sonra diğer adımım Paykwik’nın nasıl kullanılacağı konusunda oldu. Deneme yapmak için en sık kullandığım alışveriş sitelerinden bir tanesini kullandım. Siteye giriş yapıp her zamanki gibi alışveriş işlemlerimi ödeme sekmesine kadar getirdim. Ardından ödeme için talep edilen kart detaylarına 16 haneli pin kodunu yazdım. Cep telefonuma onay için gelen mesajdaki bilgiyi onay ekranına girdim.

Verdiğim onay ile ödeme işlemim onaylandı. Bu sayede hem bilgilerimi başka siteler ile paylaşmayan bir site olduğunu hem de onayım olmadan işlem yapmadığını anlamış oldum. Sitenin bahsedildiği gibi güvenliğe önem verdiğini test etmiş oldum. İnternetten alışveriş yapmak istediğiniz tüm yerlerde kullanımı mümkün olmasından dolayı geniş bir kitleye hitap eden Paykwik oldukça basit menüler ile kendini kullanılabilir kılmıştır. Bundan dolayı internet ortamında sadece kredi kartı kullanmak zorunda olduğunu düşünenler benim gibi Paykwik’yı denedikten sonra fikrini değiştirmek zorunda kalacaktır.